Френското Noblesse oblige може да бъде прочетено неправилно и да ни доведе до банкрут.
Познавате ли хора, които печелят достатъчно добре, но въпреки това някак не успяват да смогнат? Преминаването през училището на банковата сфера, суровата реалност на бизнеса и днес, като консултант по лични финанси ме срещнаха с хора, чиито добри и лоши моменти са винаги уникални. Всички имат периоди на трудно изкачване, постигнати върхове, ходене по равното, препятствия, попътен или насрещен вятър, а понякога и спускане по стръмен наклон.
Редица успяват да балансират и да са подготвени за пресечения терен по пътя напред, но някои биват подведени. Ето от какво:
- Желанието да надскочим себе си. Този порив води до прогрес, вдъхновение, до повече и по-добри бизнес идеи. Светът обаче е шарен, рекламите примамливи, а публикациите в социалните мрежи на близки и далечни приятели и познати – винаги усмихнати и красиви. И гениалните идеи угасват в … спонтанни покупки и непремерени действия.
Богатите не са имунизирани от човешката си същност и допускат същите грешки.
- Noblesse oblige или Благородството задължава. Най-близкото тълкувание на тази френска фраза е, че привилегията води със себе си отговорности. Това е напомняне към благородниците да допринасят към общото, да бъдат справедливи и да се отнасят към останалите с уважение. Психолозите Клаус и Келтнер поставят под въпрос практическото следване на това намигване към осигурените материално. Освен това, историята показва не един и двама, затънали в дългове и фалирали сред фалшиво охолство и истински блясък.
В тази връзка, най-впечатляващите и поучителни истории за мен не са за скандали, изневери или пиянски свади, а случаите на милионери, които харчат като милиардери. Гениалният Майкъл Джексън, силният Майк Тайсън, а дори Лорънс Елисън – основателят на Оракъл, се подвеждат и харчат повече от възможностите си. Някои се осъзнават, но други фалират. Даже повече от веднъж! Това имам предвид под погрешно тълкуване на „благородството задължава“ –правене на разходи само за привидно чувство на богатство и за поддържане на стандарт, който към даден момент не е възможен. С вярата, че „всичко ще се оправи или ще става още по-добре“, но как – много от тях не са имали идея. Може би с още дълг? Надали.
Сега се връщаме от звездното ни пътешествие и умните фрази за благородници. Това, което искам да ви разкрия са резултати от проучване на PWC от 2023 г. за финансовото здраве на служителите. Оказва се, че влиянието на тревогите свързани с пари се простират далеч извън наличността по сметката.
Цифрите накратко:
- 57% считат, че финансовите въпроси водят до значителен стрес. За сравнение – здравето е причина за безпокойство при 11% от хората, работата при 13% от анкетираните и т.н.
- На 56% финансовият стрес влияе зле на съня, на 55% – на менталното здраве, а 40% усещат това и върху физическото. Сборът е далеч над 100%, защото тези негативни въздействия се струпват и усещат едновременно
- 60% свършват парите преди заплата – това се случва понякога, често или винаги в различна пропорция
- Само 38% се чувстват сигурни, че ще се пенсионират, тогава когато пожелаят. И тук не идва реч за нереалистични блянове от рода на „искам да не работя на 35“
Поради тази причина служителите не могат да бъдат съсредоточени, нито да имат вяра в бъдещето, което неминуемо влияе върхи производителността.
Какво да се направи? Наред с останалите препоръки една е конкретно свързана с финансовата грамотност:
- Организиране на програми за служителите фокусирани върху непосредствените проблеми и дългосрочните планове (допълнение от мен) свързани с управлението на парите
- Добрата новина е, че все по-висок процент не изпитват неудобство да се обърнат към специалист по въпроси свързани с пари
Какво предлагам?
- Обучения и практически занятия под формата на лекции, работилници (workshops) и разширени занятия от обхвата на личните финанси – индивидуални, групови или хибридни. Според изискванията на възложителя
- Участие в организирани тийм билдинги, обучителни форуми или събирания на фирми, браншови организации, държавни или общински служби
- Индивидуално финансово планиране – за семейства и самостоятелно
Какво да очаквате?
- Актуални данни
- Практически и приложими познания
- Яснота
- Компетентност
- Стандарт