🥬На пръв поглед отговорът е лесен и еднозначен: За да сме сигурни, че дадено предприятие е ангажирано с опазването на околната среда, социалната сфера и добрите корпоративни практики. За по-задълбочен поглед нека първо разберем какво стои зад това трибуквие:
1. Environmental (Екологичен или Околна среда): Това се отнася до въздействието, което дружеството оказва върху околната среда, включително фактори като въглероден отпечатък, управление на отпадъците и опазване на ресурсите.
2. Social (Социален): Включва взаимоотношенията на компанията със служителите, доставчиците, клиентите и всички заинтересовани страни. Тук става дума както за добри трудови практики, така и за фундаментални ценности като човешки права и ангажираност към обществото.
3. Governance (Управление): Накратко, това са системите и процесите, чрез които компаниите се управляват и контролират. Тук се включват понятия като структура на управлението, прозрачност, права на акционерите, етика и управление на риска.
Как да намерим компании и фондове с висок или отговарящ на нашите критерии ESG рейтинг. Това правя чрез платформите, които ми осигуряват достъп до търговия с финансови инструменти:
1. Формулирам портфейл, който отговаря на моите инвестиционни нужди и рисков профил.
2. Проверявам какъв е ESG рейтингът на съставните му части. Това правя, като се доверя на публикуваната информация и надникна към агенцията, присъдила точките.
3. Елиминирам тези, които не ми харесват.
Полезни източници:
1. MSCI: компания с 50 години опит в областта на изследванията, данните и технологиите, специализирана в анализа на риск-възвръщаемост. Това ме кара да се отнасям с доверие към изградената от тях скала за ESG Рейтинги.
2. LSEG (бивша Refinitiv), която впрочем ще присъжда и рейтингите на българските публични дружества.
3. Корпоративните рицари. В своята последна класация компанията предоставя топ 100 дружества с висок ESG рейтинг.
Това са само част от рейтинговите агенции, оценяващи ангажимента за опазване на околната среда, добрите практики в самото дружество и социалната ангажираност и принос към обществото.
Какво казва Европа?
Регламентът, т.е. директно приложимият за всички страни членки закон, е в сила от 2019 година. Въпреки това, към момента няма лесна за разгадаване информация, която крайният потребител може да прочете, анализира и сравни.
Именно натам се движат и новите разпоредби, свързани с прилагането на Регламента, от които най-важното ми се струва задължението за стандартно оповестяване на ESG рейтинга.
Greenwashing😠
Въпреки че не мога да намеря точен превод, терминът може да се обясни като преувеличени (или дори заблуждаващи) екологични претенции. Дружествата могат да украсят усилията си за опазване на околната среда или да ги представят по подвеждащ начин, за да привлекат инвеститори, които желаят да вложат парите си в компании или фондове, отговорни пред обществото и служителите си, включително по отношение на опазване на околната среда и стремежите ни към все повече кръгова икономика.