Лични финанси / Спестявания и инвестиции

Какви лихви да очакваме

Прогноза

Организацията за икономическо сътрудничество и развитие (OECD) може да ни насочи. Таблицата горе показва прогнозата за България в сравнение със средно за държавите от еврозоната и с Германия. Процентите отразяват лихвите на държавните облигации падежиращи след 10 години. В използваните модели ОИСР твърди, че отразява икономическия климат на всяка една от страните, както и на световната икономика в цялост. 

За кого е важна тази прогноза?

  • За инвеститорите, защото по-скъпото финансиране означава по-ниски печалби за компаниите, потенциални ликвидни проблеми и преразглеждане на дългосрочните планове. От друга страна, ако фирмите могат да се възползват от покачващите се цени с цел по-високи печалби, биха изплащали заемите с по-висока скорост, което ще доведе до подобряване на дълговите им съотношения.
  • За ипотечните кредитополучатели, защото вноските им ще се покачат, а от там разполагаемия доход обикновено намалява. Също като при фирмите, ако заплатата се покачва по-бързо от инфлацията, то може да се помисли за ускорено погасяване на дълга.
  • За тези, които правят дългосрочни финансови прогнози за своето бъдеще и логично трябва да заложат инфлационни очаквания за финансовите си потоци в перспектива.

Ще остане ли инфлацията висока?

На този въпрос се опитва да отговори проф. Майлс Кимбало от университета в Колорадо в поредица от статии публикувани на сайта на МВФ (Международния валутен фонд). 

В едната от студиите си той твърди, че инфлацията след 2025 година ще зависи главно от две обстоятелства:

  • докъде ще стигне решителността на централните банки в усилията да я овладеят;
  • сигурността на инвеститорите в държавни ценни книжа, че правителствата няма да изплащат дълговете си с обезценени пари;

Какво да очакваме?

В същата студия се твърди, че според калкулации използващи формулата на Джон Тейлър, някои държави могат бързо да покачат лихвите до 7% в опит за овладяване на галопиращите цени. Това би било доста смущаващо, особено в светлината на фалитите на Silicon Valley Bank и Signature Bank в Съединените щати. Немислимото се случи и в държавата считана за гранитен остров на банкирането – Швейцария. Credit Suisse фалира и беше скоростно придобита от UBS.

Как се движи златото?

Традиционно златото е убежище в несигурни времена. Графиката говори сама:

Колко процента да заложим в дългосрочните прогнози?

Отчитайки турбулентните времена, в които живеем вече над десетилетие (световна финансова криза, COVID-19, a сега война и инфлация, се спирам на 5% с препоръка за преразглеждане на финансовите планове на 1/2 година, вместо стандартната една.

Преслав Китипов, ДФК®, 24.03.2023г. 

Източници:

МВФ, The Future of Inflation Part I,  публикация от 07.04.2022г.

The demise of Credit Suisse, npr, публикация от 21.03.2023г. 

Графики от OECD и GOLDHUB

Преслав Китипов, Sofia Wise

Преслав Китипов

финансов консултант - ДФК®, EMBA

Занимавам се с лични и корпоративни финанси повече от 20 години. Избрах името "SofiaWise", защото символизира мъдростта. Следвам стандартите на БДС ISO 22222 в личното финансово планиране и съм председател на УС на  Института на дипломираните финансови консултанти. Активно работя за повишаване на финансовата грамотност и предлагам програми за обучение на служители. Вярвам, че сме предприемчив и умен народ, като развивам третата бизнес линия в подкрепа на малкия и семейния бизнес.
Повече за мен