За романтичната представа, филмите и мечтите за бързо забогатяване.
Много хора изградиха представата си за капиталовите пазари единствено чрез филми като Вълкът от Уолстрийт с Леонардо ди Каприо, или Парите на другите с Дани да Вито. А защо не и от българският Борсови играчи, в който участват професионалисти от инвестиционния сектор. Но това е за забавление, за два часа адреналин и пуканки, а след това следват мечтите на младите за бързо забогатяване, лукс и безкрайно парти.
Когато бях брокер на ценни книжа в началото на своята кариера, и аз се изживявах като голяма работа. Поне в собствените си очи. Тази представа обаче продължи само докато не се сблъсках челно с реалността. Оказа се, че не всичко, което лети, се яде. Световната финансова криза беше моят най-добър учител. Много колеги признават същото, но вече през погледа на значителния опит, преминали не един възход и пазарни корекции, кризи и борсови балони.
Капиталови пазари!? Какво е това? Защо е важно?
За бизнеса
Развитието на което и да е начинание, е немислимо без финансиране. Съдружниците трябва да осигурят парите за стартиране, за фиксираните разходи, както и да вложат средства за достигане на желания пазарен дял.
Но как да стане това? Логично – със собствени средства . В случай, че тези пари не стигат – заемни средства. Въпросът е, че кредит за бизнеса е възможен само ако компанията вече е в някаква установена фаза на развитие. Тогава банката, след извършване на оценка, може да потвърди, че фирмата ще генерира парични потоци за обслужване на своите задължения.
Алтернативи? Да, капиталовите пазари. Те са пазар за пари, опростено казано. Парите също са стока. Независимо дали сте стартираща фирма, утвърден бизнес или имате продукт с голям потенциал, можете да привлечете средства от инвеститори, които да купят част от вашите акции.
Къде се случва това? На пода на борсата. Така се казва, такъв е израза. Впрочем, има невероятно смислени възможности за бизнеса, включително предоставени от Българската фондова борса, чрез пазара за растеж. Ако пък сте утвърдена компания, можете да търсите свежи пари, като качите вашите акции до търговия на регулираните пазари.
За инвеститорите
Започнахме с романтичната представа и филмите за невероятни борсови играчи. Ако успокоим малко дишането, ще видим че пулсът може да не бъде толкова учестен като споменем думите борси, акции, пари.
Тук ще обърнем внимание на ролята на индивидуалните инвеститори. И не, това не е препоръка за търговия с ценни книжа. Освен това да скочите в дълбокото без познания и подготовка не е умно. Ролята ми не е да ви съветвам в какво да инвестирате (за това има инвестиционни посредници и управляващи дружества регулирани от Комисията за финансов надзор), а да ви подпомагам в личното финансово планиране.
Да предположим, че вече познавате и осъзнавате рисковият си профил и останалите видове риск. Също предполагаме, че сте премислили различните възможности и сте начертали целите си. Тогава щом американците и европейците на запад от Калотина го правят, защо не и ние? Защо да не участваме в бизнеса на другите, като по този начин се включим в стопанския живот (на България, Европа, Америка, Азия, а защо не на Африка или Австралия).
Да обобщим. Компанията търси капитал, а вие разполагате с такъв. Къде се срещат интересите ви? На пода на борсата. Това става чрез покупка на акции или участие в първични публични предлагания (IPO), осъществявани от лицензирани инвестиционни посредници и техните платформи. Полезно е също да се запознаете с инициативата Разпознай лицензирания инвестиционен посредник.
За обществото
Какво за него? Нямаме ли достатъчно проблеми, че да мислим за борси и пазари? Не виждате ли, че светът е в криза, а вие ми говорите за някакви абстрактни идеи?
Да, проблеми не липсват. Но животът се движи и от здравословния финансов интерес, от иновациите, от съзидателните хора. Те рискуват много, за да създадат полезен продукт или услуга, а пред инвеститорите се разкриват нови възможности.
Когато бизнесът осъзнае, че фондовият пазар предлага видимост, доверие и реклама, идеите за финансиране могат да надскочат тези за европейските фондове.
А когато хората повярват в силата на капиталовите пазари, ще могат да планират по-добре и по-смислено – включително за своята пенсия.