Спестявания и инвестиции / Финансови термини

Паника или възможност?

Освен от всичко друго, пазарите се движат от алчност и от страх.

Идеален момент за влизане или ясен сигнал за предстоящ мечи пазар? Да продам, да чакам или да да купя? Въпроси, които инвеститорите си задават в моменти като този.

През последните дни финансовите пазари са динамични, неспокойни и трескаво търсят посока. Анализаторите се надпреварват да прогнозират, а инвеститорите започват да се оглеждат и да се чудят дали са взели правилното решение.

Вижте какво се случи в понеделник, 05.08.2024г.:

Дневно пропадане на S&P500

Пропадане за деня – 08.05.2024г.

Ако се интересувате от движението на индекса S&P 500, можете да рагледате повече на страницата на CNBC.

Сякаш това са моментите, когато е удобно да кажем – „Видяхте ли? Трябваше да си държа парите на нула процента лихва или да си купя нещо, което мога да видя и да пипна, а защо не и да изям и изпия“. Има такива моменти, а има и естествени пазарни движения, дори тенденции.

Какво е мечи пазар и кога навлизаме в него?

Мечият пазар се определя от продължителен спад в цените на инвестициите. Говорим за пазар на мечките, когато някой от широките индекси спадне с 20% или повече от последния си връх.

При положение, че мислите в краткосрочен план или нямате идея кои механизми и събития движат пазарите, е напълно възможно да сте убеден в тезата си, че трябва моментално да се освободите от притежаваните инвестиции. „Стига с тези хазартни начинания! Вече ще залагам на сигурно.“ Това ли си помислихте?

Точно както пазарът може да бъде завладян от алчност, той може да се поддаде и на страха. Когато акциите реализират значителни загуби за продължителен период от време, у инвеститорите могат да се засилят страховете от по-нататъшни загуби и да започнат разпродажби. Това, в повечето случаи, води до самосбъдваща се прогноза, която подсилва по-нататъшния спад на цените. Икономистите наричат стадно поведение онова, което е породено единствено от мотивацията, че всички останали правят същото.

Това и чакат обиграните спекуланти и опитните инвеститори. Купуват, когато всички продават и продават, когато всички купуват.

За да сте успешен в тази игра трябва да имате здрави нерви, аналитичен и пъргав ум и да не се водите от стадото. В някои случаи, обаче, то е толкова подплашено, че неминуемо ще останете под натиска на мечата лапа, която може да ви „потопи“ до нови дълбини, а там налягането е такова, че може да ви смачка и дори да ви убие.

Друго, което научих в годините когато работех като борсов посредник е: “ Trend is my friend“. Перифразирам: „Не плувай срещу течението“ или „Следвай тенденцията“. От това следва, че универсална рецепта няма.

Какво да се прави?

Повечето хора не са професионални инвеститори и пазарните колебания ги плашат, което води до грешки или до тотално бездействие по отношение на бъдещето и разумното планиране. В моя случай, се доверявам една от двете стратегии – усредяване на разходите или усредняване на стойността. Но вашата ситуация може да е различна, проверете и се уверете какво е подходящо за вас, преди да предприемете действия.

Това не е всичко.

Пазарните колебания не ме плашат, защото следвам едно елементарно правило. То е универсално, лесно разбираемо и логично.

Колкото повече се доближавам до целта, която съм си поставил, толкова по-консервативно подхождам към парите си. Защо? За да ги имам в желания обем, според начертания план, в точния момент. Тази стратегия се нарича „Glide Path“.

Ще възстановят ли пазарите след тези резки колебания? Откровено, не знам. Това, в което съм сигурен, е историческата графика на S&P 500, която впрочем може и да не продължи традицията на старото добро „правило“, което гласи, че волатилността** се изглажда с времето.

S&P 500 през времето

*Забележка

Когато говорим за инвестиции, борси, спекулации, то всички примери и препратки са с информативен и обучителен характер и не трябва да бъдат възприемани като съвет за действие или бездействие, за инвестиране, за покупка продажба, задържане на финансови инструменти или по друг подобен начин. При търговията с финансови инструменти винаги капиталът ви е под риск. Историята няма как да предскаже бъдещето, но може да бъде референция към човешкото поведение, което въпреки някои академичните постулати, често е ирационално.

**Волатилност

Волатилността е статистическа мярка за разпределението на възвръщаемостите на даден финансов инструмент или пазарен индекс за определен период от време. Тя отразява степента на колебание на цените на активите и представлява индикатор за риска, свързан с тези активи. По-високата волатилност означава по-големи ценови колебания и съответно по-голям риск, докато по-ниската волатилност сигнализира за по-стабилни и предсказуеми ценови движения. Волатилността често се измерва чрез стандартното отклонение на възвръщаемостите или с помощта на индикатори като индекса на волатилността (VIX).

Преслав Китипов, Sofia Wise

Преслав Китипов

финансов консултант - ДФК®, EMBA

Занимавам се с лични и корпоративни финанси повече от 20 години. Избрах името "SofiaWise", защото символизира мъдростта. Следвам стандартите на БДС ISO 22222 в личното финансово планиране и съм председател на УС на  Института на дипломираните финансови консултанти. Активно работя за повишаване на финансовата грамотност и предлагам програми за обучение на служители. Вярвам, че сме предприемчив и умен народ, като развивам третата бизнес линия в подкрепа на малкия и семейния бизнес.
Повече за мен